Μην τα χάσετε

 

 

Το Υπουργείο Πολιτισμού ανακοίνωσε τις θεατρικές επιχορηγήσεις

 
 
Συνολικά 80 θεατρικά σχήματα και 30 ομάδες χορού θα λάβουν επιχορηγήσεις από το Υπουργείο Πολιτισμού για την περίοδο 2017-2018, το συνολικό ποσό των οποίων ανέρχεται στα 1.534.000 ευρώ
 

Με το συνολικό ποσό του 1.005.000 ευρώ, το υπουργείο Πολιτισμού και Αθλητισμού (ΥΠΠΟΑ) επέλεξε να επιχορηγήσει 80 επαγγελματικά θεατρικά σχήματα του ελεύθερου θεάτρου με το σκεπτικό ότι σε καιρούς οικονομικών και κοινωνικών δυσκολιών όπως οι σημερινοί, η σχετική διάχυση αυτού του ποσού θα συμβάλει στην ενίσχυση της θεατρικής δημιουργίας και στη στήριξη του καλλιτεχνικού δυναμικού.

 

Παράλληλα, το ΥΠΠΟΑ επιχορηγεί 30 ομάδες χορού από Αθήνα, Θεσσαλονίκη και περιφερειακές πόλεις με το ποσό των 529.000 ευρώ για την περίοδο 2017-18, με στόχο την ενίσχυση της ελληνικής χορογραφικής δημιουργίας και της ελληνικής χορευτικής κοινότητας.

Όπως επισημαίνει σε ανακοίνωσή του το ΥΠΠΟΑ, η επιλογή των σχημάτων έγινε από την Επιτροπή Επιχορηγήσεων Χορού που συστάθηκε για τον σκοπό αυτόν από την υπουργό, Λυδία Κονιόρδου στο πλαίσιο της επανενεργοποίησης και αναβάθμισης του θεσμού των επιχορηγήσεων που είχε διακοπεί εδώ και επτά χρόνια.

Οι επιχορηγήσεις στο θέατρο

Η επιλογή έγινε μεταξύ 166 προτάσεων για μία μόνο παραγωγή της χειμερινής θεατρικής περιόδου 2017-18, ύστερα από γνωμοδότηση της Επιτροπής Επιχορηγήσεων Ελεύθερου Θεάτρου την οποία σύστησε για τον σκοπό αυτόν η υπουργός Λυδία Κονιόρδου στο πλαίσιο της επανενεργοποίησης και αναβάθμισης του θεσμού των επιχορηγήσεων που είχε ανασταλεί από το 2011.

 

Η επιτροπή αποτελείται από την θεατρολόγο, υπεύθυνη Διεθνών Σχέσεων Εθνικού Θεάτρου και δημιουργό του Greek Play Project, Ειρήνη Μουντράκη (πρόεδρος) και μέλη: τον εικαστικό, επισκέπτη καθηγητή της TISCH School of the Arts/New York University, Αντώνη Βολανάκη, τον κριτικό θεάτρου και επίκουρο καθηγητή Πανεπιστημίου Αθηνών Γρηγόρη Ιωαννίδη, τον δημοσιογράφο Γιώργο Μητρόπουλο, τον καθηγητή Θεατρολογίας ΑΠΘ και κριτικό θεάτρου Σάββα Πατσαλίδη, την θεατρολόγο και creative producer, ιδρύτρια του μεσογειακού φεστιβάλ "Between the Seas" και ειδική σύμβουλο της υπουργού Πολιτισμού, Ακτίνα Σταθάκη και τον σκηνοθέτη και ΕΕΠ Πανεπιστημίου Αθηνών, Τάκη Τζαμαργιά.

Σύμφωνα με την επιτροπή, τα βασικά κριτήρια που έπαιξαν ρόλο στις τελικές αποφάσεις της ήταν μεταξύ άλλων, η ολοκληρωμένη και σαφής παρουσίαση του καλλιτεχνικού σκεπτικού των προτάσεων, συμπεριλαμβανομένου και του προϋπολογισμού, η στήριξη της ελληνικής δραματουργίας, η κοινωνική δράση των σχημάτων απέναντι σε ευαίσθητα κοινωνικά σύνολα που αποδεικνύεται είτε από την κύρια πρόταση είτε από τις προβλεπόμενες παράλληλες δράσεις, καθώς και η δραστηριοποίηση των σχημάτων και η ενεργός παρουσία τους κατά το πρόσφατο παρελθόν.

Ακολουθεί η λίστα των επιχορηγούμενων θεατρικών σχημάτων:

  1. Θέατρο Τέχνης Κάρολου Κουν – Μαριάννα Κάλμπαρη "Ιστορίες από το δάσος της Βιέννης" του Έντεν Φον Χόρβατ 35.000 ευρώ
  2. Ανοιχτή Πόρτα – Ξένια Καλογεροπούλου – συμπαραγωγή με ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ. Κοζάνης "Καντίντ ή Η αισιοδοξίατου Βολταίρου" σε διασκευή Μοσχόπουλου 35.000 ευρώ
  3. όλιχος – Δημήτρης Τάρλοου "Η αγριόπαπια του Ίψεν" 30.000 ευρώ
  4. Μνήμη – Μιχ. Βιρβιδάκης ( Χανιά) 'Το κατεστραμμένο δωμάτιο" κείμενο του Μάθιου Λέντον 25.000 ευρώ
  5. Εταιρεία θεάτρου Sforaris- Γιάννης Καλαβριανός "Ιωάννα η τρελή ή ισπανικά νεκροταφεία" του Καλαβριανού 25.000 ευρώ
  6. Ιδέα – Κωνσταντίνος Μπιμπής "Υπηρέτης 2 αφεντάδων" του Γκολντόνι 25.000 ευρώ
  7. Δραματικό Θέατρο -Ρούλας Πατεράκη "Η επίκληση της γοητείας" του Γιάννη Μαυριτσάκη 25.000 ευρώ
  8. Θέατρο Δωματίου – Άντζελα Μπρούσκου 'Έντα Γκάμπλερ" του Ίψεν 20.000 ευρώ
  9. Θεατρικό σχήμα ΠΥΡ – Αργύρης Ξάφης "Molly Sweeney' Μπράιαν Φρίελ 20.000 ευρώ
  10. ΟΠΕΡΑ - Δανάη Σαριδάκη "Εδώ εμείς οι νεκροί" βασισμένο στη νουβέλα «Πέδρο Πάραμο» του Χουάν Ρούλφο 20.000 ευρώ
  11. Hands Up σε συνεργασία με την ομάδα Χρώμα –Ιωάν. Κουκουράκη (Χανιά) "Ο γλάρος" του Τσέχωφ 20.000 ευρώ
  12. 4Frontal – Αθανάσιος Ζερίτης "Ο μισ@νθρωπος" - Μια διασκευή στο έργο του Μολιέρου 20.000 ευρώ
  13. Στοά – Θανάσης Παπαγεωργίου "Εμείς οι δυο" των Θ. Παπαγεωργίου –Κ. Καμπούρη 20.000 ευρώ
  14. Πράξη – Βασίλης Πουλαντζάς "Φθινοπωρινή Σονάτα" του Μπέργκμαν 20.000 ευρώ
  15. Θέατρο του Νέου Κόσμου- Μίλτος Σωτηριάδης "Με δύναμη από την Κηφισιά" των Κεχαΐδη - Χαβιαρά 20.000 ευρώ
  16. Anagnorisis -ΔΗΠΕΘΕ Πάτρας –Δήμος Αβδελιώδης "Ελεύθεροι Πολιορκημένοι' του Σολωμού 20.000 ευρώ
  17. Νέα Σκηνή – Ειρήνη Λεβίδη "Μετά την πρόβα' του Μπέργκμαν 15.000 ευρώ
  18. Κανιγκούντα – Μαρία Μαγκανάρη "Τριστάνος" του Τόμας Μαν 15.000 ευρώ
  19. Odc Ensemble – Έλλη Παπακωνσταντίνου "Το σπήλαιο" 15.000 ευρώ
  20. Σημείο ΜΗΔΕΝ – Σάββας Στρούμπος "Περιμένοντας τον Γκοντό" του Μπέκετ 15.000 ευρώ
  21. Fratres collectiva – Αριστείδης Σερβετάλης "Δον Κιχώτης" του Θερβάντες 15.000 ευρώ
  22. The Helter Skelter Company – Θάνος Παπακωνσταντίνου "Wannsee" του Θ. Παπακωνσταντίνου 15.000 ευρώ
  23. Nova Melancholia- Βασίλης Νούλας "Spleen" του Σαρλ Μπωντλαίρ 15.000 ευρώ
  24. Νάμα – Γ. Χατζηνικολάου "Night alive" Conor McPherson's 15.000 ευρώ
  25. Vasistas – Αργυρώ Χιώτη "Ο αληθινός" παραδοσιακό παραμύθι 15.000 ευρώ
  26. Νέο ελληνικό θέατρο Γ. Αρμένης "Ο πατέρας" του Στρίντμπεργκ 15.000 ευρώ
  27. Τόπος Αλλού – Νίκος Καμτσής "Οι δρόμοι του χιονιού" των Αλφρέντο Σαλαντίνι, Νίκου Καμτσή και Marek Kosciolek 15.000 ευρώ
  28. Πειραματική Σκηνή Τέχνης – Νικηφόρος Παπανδρέου (Θεσσαλονίκη) "Η επανένωση της Κορέας" του Ζοέλ Πομερά 12.000 ευρώ
  29. Elephas Tiliensis- Δημ. Αγαρτζίδης" Η κυρία από τη θάλασσα/Είναι η θάλασσα ανοιχτή" του Ίψεν 12.000 ευρώ
  30. Ομάδα Cartel – Βασίλης Μπισμπίκης "Αγγέλα" του Σεβαστίκογλου 12.000 ευρώ
  31. Anima, ΔΗΠΕΘΕ Κοζάνης Ρουμπίνη Μοσχοχωρίτη "Κάσσυ" του Ανδρέα Φλουράκη 12.000 ευρώ
  32. Θέατρο Σημείο – Ιωάννα Μακρή" Φαίδρα ένα βλέμμα πάνω στον παραβατικό έρωτα" της Τσβετάγιεβα 12.000 ευρώ
  33. ΘΕ.ΑΜ.Α.( θέατρο ατόμων με αναπηρία) Βασίλης Οικονόμου "Νεκράσοφ" του Σαρτρ 12.000 ευρώ
  34.  Θέση – Νικόλαος Αδαμαντίδης "Δον Κιχώτης" του Θερβάντες 10.000 ευρώ
  35. Εν δράσει – Δημ. Μυλωνάς "Ράφτης κυριών" του Φεϋντώ 10.000 ευρώ
  36. Θεατρική Ομάδα Κωφών Τρελά Χρώματα- Έλλη Μερκούρη "Τρωάδες" του Ευριπίδη 10.000 ευρώ
  37. Ομάδα de novo - Γιάννης Στεφόπουλος "Επτά κόρες της Εύας – Η περιπέτεια του ανθρώπου" (επηρεασμένο από το ομότιτλο έργο του Μπράιαν Σάικς) 10.000 ευρώ
  38. Me We - Κ. Μπερδέκα "Υστερόγραφο" της Κ. Μπερδέκα 10.000 ευρώ
  39. Χώρος – Σίμος Κακάλας "Ανεμοδαρμένα Ύψη" της Έμιλυ Μπροντέ 10.000 ευρώ
  40. Λυκόφως – Γ. Λυκιαρδόπουλος "Ο Γάμος της Μαρίας Μπράουν" του Φασμπίντερ 10.000 ευρώ
  41. Σφενδόνη – Άννα Κοκκίνου 'Ο κήπος των Γιέιτς", Έλιοτ, Βιζυηνού, Έντγκαρ Λη Μάστερς, Προυστ, Χατζή 10.000 ευρώ
  42. Θέατρο της Γης - Νικόλαος Μάκας "8 ώρες και 35 λεπτά" – Φωτεινή Τσαλίκογλου 10.000 ευρώ
  43. Ιανός – Κων/νος Αρβανιτάκης "Together we stand/divided we fall" του Μάξιμου Μουμούρη και Γ. Τζαβαρά 10.000 ευρώ
  44. Angelus Novus – Δαμιανός Κωνσταντινίδης (Θεσσαλονίκη) "Η θυσία του Αβραάμ" του Κορνάρου 10.000 ευρώ
  45. The Kompany – Χρήστος Πασσαλής "Το βιβλίο του εαυτού μου", κεφ. 1 Παράδεισος 10.000 ευρώ
  46. Ηθικόν Ακμαιότατον – Θανάσης Σαράντος "Χειμωνιάτικο Παραμύθι" του Σαίξπηρ 10.000 ευρώ
  47. Kart Productions – Μαρία Ξανθοπουλίδου "Ο αμπιγιέρ" του Χάουαρντ 10.000 ευρώ
  48. Αργώ – Αιμιλία Υψηλάντη "Η αγάπη άργησε μια μέρα" της Λιλή Ζωγράφου 10.000 ευρώ
  49. Blind Spot – Μιχάλης Κωνσταντάτος "Βρυκόλακες" του Ίψεν 10.000 ευρώ
  50. Μυθωδία – Νίκος Χανιωτάκης "Λυσσασμένη γάτα" του Ουίλιαμς 10.000 ευρώ
  51. Αξάνα – Τατιάνα Λύγαρη "Στανμπουλ τρέιν" του Γκράχαμ Γκρην 10.000 ευρώ
  52. Inkal – Βασίλης Μαυρογεωργίου "Τα μάτια του έρωτα" βασισμένο στο Όνειρο του Σαίξπηρ 10.000 ευρώ
  53. Τ3χνη – Σοφία Φιλιππίδου "Η ιστορία του πρίγκιπα της κούμπα Ντάμπι" του Lenz 10.000 ευρώ
  54. Playroom ΑΜΚΕ – Αρ. Σομπότης "Δεσποινίς Δυστυχία" του Τσιμάρα Τζανάτου 10.000 ευρώ
  55. Διασπορά – Γιούλα Μπούνταλη "Καπνοτόπια" του Έρνεστ Κάλντγουελ 10.000 ευρώ
  56. Νέος Λόγος – Φώτης Μακρής "Η χαμένη τιμή της Καταρίνα Μπλουμ" του Χάινριχ Μπελ 10.000 ευρώ
  57. Κάτω από τη Γέφυρα –Νίκος Δαφνής "Η γραμμή" του Ίσραελ Χόροβιτς 10.000 ευρώ
  58. Passatempo και Θέατρο Τ- Γλυκερία Καλαϊτζή (Θεσσαλονίκη) "Ο γυάλινος κόσμος" του Ουίλιαμς 10.000 ευρώ
  59. Ars Moriendi – Αθανάσιος Νίκας (Θεσσαλονίκη) "Μου είναι μικρός αυτός ο τάφος" της Μπίλιανα Σερμπλιάνοβιτς 10.000 ευρώ
  60. Ομάδα Κρίσης – Γεράσιμος Αρβανιτάκης "Αμαρτωλό" των Γ. Αρβανιτάκη - Ιωάννας Μαστοράκη 8.000 ευρώ
  61. Helix- Νίκος Χατζηπαπάς "Illusion comic" – θέαμα για δημόσιο χώρο βασισμένο στο ομώνυμο έργο του Κορνέιγ 8.000 ευρώ
  62. Εντροπία- Μαρίλλη Μαστραντώνη "Camp Europe" – Μαρίλλη Μαστραντώνη 8.000 ευρώ
  63. Όχι παίζουμε- Γιώργος Σαχίνης "Ανοιχτή πόρτα με υπότιτλο ποιος σκότωσε τη Γαβριέλα" της Π. Πανταζή 8.000 ευρώ
  64. Νοητή Γραμμή – Όλγα Ποζέλη "Karaoke night" των Όλγα Ποζέλη και Γιώργου Τζεδόπουλου 7.000 ευρώ
  65. Hippo theater group – Φώτης Δούσος "Μellonia" του Φ. Δούσου και Αλ. Ράπτη 7.000 ευρώ
  66. Plays2place – Βασίλης Χρυσανθόπουλος "Ντελίβερι" - Θέατρο Ντοκουμέντο 7.000 ευρώ
  67. Μηχανή Τέχνης –Χρήστος Στρέπκος (Πάτρα) "Woyzeck – Η πτώση του ανθρώπου" Georg Buchner 7.000 ευρώ
  68. Per Theater Formance -Δημ. Τσιάμης "In-A-Gadda-Da-Vida" (της ομάδας Per Theater Formance) 6.000 ευρώ
  69. Η άλλη πλευρά – Μίνα Χειμώνα "Το αίμα" του Σ. Μπελμπέλ 6.000 ευρώ
  70. Μορφές Έκφρασης – Θωμάς Κινδύνης "EUGENIA" της Άννας Σεβαστής Τζίμα 6.000 ευρώ
  71. ΟΜΜΑ – Αντώνης Διαμαντής (Ηράκλειο Κρήτης ) "Διαχωριστική γραμμή" των Κρίστοφ Φάλκε και Α. Διαμαντή 5.000 ευρώ
  72. Fly Theatre – Κατερίνα Δαμβόγλου "Φρίντα Κάλο η δική μου πραγματικότητα" της Δαμβόγλου 5.000 ευρώ
  73. Ομάδα UBUNTU – Άρης Λάσκος "Το τραγούδι του έρωτα και του θανάτου του σημαιοφόρου Χριστόφορου Ρίλκε" του Ράινερ Μαρία Ρίλκε 5.000 ευρώ
  74. Ανέμη – Μαρία Λουίζα Παπαδοπούλου (Ζάκυνθος) "Προς Ελευσίνα" – Συμμετοχική παράσταση Divised 5.000 ευρώ
  75. Πρώτες Ύλες – Χρήστος Πέγιογλου Σπλέντουρ - "Το μεγαλείο" της Άμπυ Μόργκαν 5.000 ευρώ
  76. Προσεχώς subway – Παύλος Παναγιωτίδης (Θεσσαλονίκη) "Μηχανή Άμλετ" του Μύλλερ 5.000 ευρώ
  77. Gaff – Σοφία Καραγιάννη "Διγενής Ακρίτας στα όρια" 5.000 ευρώ
  78. Ένα συν ένα – Δέσποινα Σαραφίδου "Μικρή χορεύτρια υπέρ αδυνάτου" 5.000 ευρώ
  79. This famous tiny Circus Theater Group – Κων/νος Μάρκελλος "Καλό αίμα, κακό αίμα" της Ελεωνόρας Σταθακοπούλου 5.000 ευρώ
  80. Θέατρο της ημέρας – Ανδρομάχη Μοντζολή "Μικρά τίποτα- μεγάλα κάτι" του Κουρεντζή 5.000 ευρώ.

 

Οι επιχορηγήσεις στον χορό

Η Επιτροπή Επιχορηγήσεων Χορού με πρόεδρο την Βίκυ Μαραγκοπούλου, καθηγήτρια και πρώην καλλιτεχνική διευθύντρια του Φεστιβάλ Χορού Καλαμάτας, και μέλη τις Πηνελόπη Ηλιάσκου, υπεύθυνη καλλιτεχνικού προγράμματος του Κέντρου Μελέτης Χορού Ισιδώρα Ντάνκαν, Χριστιάνα Γαλανοπούλου, ιστορικό τέχνης και καλλιτεχνική διευθύντρια του MIR Festival,Μαριέλα Νέστορα, χορογράφο και Φρόσω Τρούσα, καλλιτεχνική διευθύντρια του Arc for Dance Festival και Dance Cultural Centre, κινήθηκε με βάση την από 21ης Απριλίου 2017 προκήρυξη του υπουργείου Πολιτισμού που έθετε σαφή κριτήρια στις ενδιαφερόμενες ομάδες, αποτιμώντας ταυτόχρονα την κατάσταση του τοπίου του σύγχρονου χορού αλλά και το υλικό των προτάσεων που κατατέθηκαν.

Όπως αναφέρει στο σκεπτικό της η επιτροπή, προσπάθησε «να αξιοποιήσει το ποσόν που διαθέτει το Υπουργείο Πολιτισμού με τρόπο που να αγκαλιάζει ένα όσο το δυνατόν μεγαλύτερο εύρος αισθητικών τάσεων, ηλικιών και εμπειρίας ανάμεσα στις προτάσεις που πληρούσαν τα κριτήρια. Επιβεβαιώνοντας τη δυναμική του τοπίου του χορού στην Ελλάδα σήμερα και ενθαρρύνοντας τη συνέχιση και την ανάπτυξή του, η επιτροπή προσπάθησε να υποστηρίξει τις διαφορετικές του εκφάνσεις επιχειρώντας μια όσο το δυνατόν μεγαλύτερη εκπροσώπηση των κοινοτήτων του χορού που δραστηριοποιούνται εντός και εκτός της Αττικής. Προτεραιότητα δόθηκε σε αιτήσεις που αφορούσαν νέες παραγωγές και όχι σε παραγωγές που οι ίδιες ή προσχέδιό τους είχε παρουσιαστεί στο παρελθόν».

Έτσι, η Επιτροπή κατέληξε στη λίστα των επιχορηγούμενων ομάδων που ακολουθεί:

  1. Ομάδα Ζήτα/ ΑΜΚΕ/ Ίρις Κάραγιαν "The Loop Piece", 30.000 ευρώ
  2. Ομάδα συγχρόνου χορού Αερίτες / ΑΜΚΕ / Πατρίτσια Απέργη "ResisDance", 30.000 ευρώ
  3. Griffon AMKE/ Ιωάννα Πορτόλου "Risk", 25.000 ευρώ
  4. Fingersix / ΑΜΚΕ / Σοφία μαυραγάνη "Speechless", 25.000 ευρώ
  5. Oμάδα χορού Pρόσχημα/ ΑΜΚΕ / Μαρία Kολιοπούλου "Αυτό που πρόκειται να είναι", 25.000 ευρώ
  6. Rootlesroot / ΑΜΚΕ / Eυαγγέλια Kαπετανέα "Τοτέμ", 25.000 ευρώ
  7. Χοροθέατρο ΟΚΤΑΝΑ/ ΑΜΚΕ / Κωνσταντίνος Ρήγος "Η πτώση του πύργου της Βαβέλ/ η πτώση του πύργου των διασταυρωμένων πεπρωμένων", 25.000 ευρώ
  8. Quasi Stellar Dance Theater / Αποστολία Παπαδαμάκη "Απ΄το σκοτάδι στο φως/  From Darkness το Light (μέρος του "The Dream Series"), 25.000 ευρώ
  9. Synthesis 748 ΑΜΚΕ / Σπύρος Κουβαράς "Έρημη χώρα - Μετά", 20.000 ευρώ
  10. Αμάγαλμα / Σωματείο / Μαρία  Γοργία  "Λίγα παγάκια στη μελαγχολία μου" (από ποίημα του ν. Καρούζου), 20.000 ευρώ
  11. Ομάδα Και όμως κινείται / Σωματείο / Χριστίνα-  Αικατερίνη Σουγιουλτζή "Ο μετρ και η Μαργαρίτα", 20.000 ευρώ
  12. Ομάδα συγχρόνου χορού Πέρσας Σταματόπουλου / ΑΜΚΕ / Πέρσα Σταματόπουλου "Συγγένειες ? Relatives", 20.000 ευρώ
  13. Oμάδα χορού Klokworks / ΑΜΚΕ / Μαριάννα καβαλλιεράτου "Belle Epoque", 20.000 ευρώ
  14. Λάθος Kίνηση / ΑΜΚΕ / Κωνσταντίνος Μίχος "Ψίχα", 15.000 ευρώ
  15. Άμορφη / ΑΜΚΕ / Πολυξένη Αργυρίου,  Βασίλης Γεροδήμος "Live Performing Εxhibition", 15.000 ευρώ
  16. Χοροθέατρο Νατάσας Ζούκα 'Διαδρομές Πολιτισμού / Νατάσσα Ζούκα,κα, Κωνσταντίνος Σακκάς "Haiku / Στη μάχη με τη σκιά μου η λέξη εποχής", 15.000 ευρώ
  17. Κινητήρας Χοροθέαμα (Ομάδα Γαβ)/ ΑΜΚΕ / Αντιγόνη Γύρα "Βαθύς αναστεναγμός", 15.000 ευρώ
  18. Κιναίσθηση/ ΑΜΚΕ Θεσσαλονίκη / Αικατερίνη Αντωνιάδου "Hubris - Ύβρις", 15.000 ευρώ
  19. Ακροποδητί/ ΑΜΚΕ Σύρος / Αγγελική Σίγουρου "Γλώσσα", 12.000 ευρώ
  20. Διττό / ΑΜΚΕ / Ιωάννα Βασιλακοπούλου, χορογράφοι: Αποστολέλλη - Ρωσσέτου "Δωμάτια", 12.000 ευρώ
  21. Ομάδα MAN/ ΑΜΚΕ / Άρτεμις Λαμπίρη, Any One, 12.000 ευρώ
  22. Ινστιτούτο Κοινός Τόπος / Ανδρονίκη Μαραθάκη/ ΑΜΚΕ / Αλέξιος Κατσαρός "Έρωτας & Επανάσταση, Μέρος ΙΙ", «Ένα Masturdating", 12.000 ευρώ
  23. Ομάδα ΡΕΟ / ΑΜΚΕ (Creo Dance Company) / Ορέστης Τάτσης, Πωλίνα Κρεμαστά "Βορεάδες", 12.000 ευρώ
  24. ANIMA SOTA / Ταϊτή Νικολοπούλου "Meet με there ii", 12.000 ευρώ
  25. Ομάδα συγχρόνου χορού 'Στέρεο Νερό' / Παρασκευή Σούλη "Dalga", 12.000 ευρώ
  26. Oμάδα συγχρόνου χορού Ιωάννας Αγγελόπουλου / AMKE / Ιωάννα Αγγελόπουλου, Mέγαρο Aθηνογένους "Movement within the city", 12.000 ευρώ
  27. Ομάδα χορού Justapoz / Χριστίνα Γουζέλη "The art of dying", 12.000 ευρώ
  28. A priori dance/ ΑΜΚΕ / Ιωάννινα / Ελεονόρα Ηλία "Format", 12.000 ευρώ
  29. Bήτα συν 6 / Βερονίκη Τσουγκράνη "Δελτίο Ειδήσεων", 12.000 ευρώ
  30. Artius Dance Theatre /ΑΜΚΕΡΟΔΟΣ / Μίριαμ πεκμεστζή "Σωματ(ι)διο", 12.000 ευρώ
 

ADVERTISING

SHARE:

ΟΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΝΕWS 24/7 ΣΤΟ EMAIL ΣΟΥ

NEWSLETTER