Αμερικανικά F-22 Raptor στη Λάρισα
![Αμερικανικά F-22 Raptor στη Λάρισα](https://www.news247.gr/wp-content/uploads/2018/08/f221-640x426.jpg)
Τα μαχητικά αεροσκάφη τελευταίας γενιάς προσγειώθηκαν στην 110 Πτέρυγα Μάχης στη Λάρισα όπου και θα παραμείνουν μέχρι τη Δευτέρα, στο πλαίσιο της συνεργασίας της Αμερικανικής Πολεμικής Αεροπορίας με χώρες του ΝΑΤΟ.
- 11 Αυγούστου 2018 13:00
Ζεύγος αεροσκαφών F-22 Raptor της αμερικανικής Πολεμικής Αεροπορίας προσγειώθηκε χθες το απόγευμα στην 110 πτέρυγα Μάχης, στην αεροπορική βάση της Λάρισας.
Τα πληρώματα των αεροσκαφών υποδέχθηκαν ο Αρχηγός Τακτικής Αεροπορίας, αντιπτέραρχος Γεώργιος Μπλιούμης και ο ακόλουθος Άμυνας της πρεσβείας των ΗΠΑ στην Ελλάδα, Captain (NAVY) Timothy Keeter.
Τα αμερικανικά F-22 -που θα παραμείνουν στην αεροπορική βάση μέχρι το πρωί της Δευτέρας 13 Αυγούστου- αφίχθησαν στην Ελλάδα στο πλαίσιο της συνεργασίας της Πολεμικής Αεροπορίας τω ΗΠΑ με χώρες μέλη του ΝΑΤΟ, αναφέρει σχετική ανακοίνωση του ΓΕΑ