Σάκκαρη: Σπουδαία ανατροπή και πρόκριση στα ημιτελικά του St. Petersburg Open
![Σάκκαρη: Σπουδαία ανατροπή και πρόκριση στα ημιτελικά του St. Petersburg Open](https://www.news247.gr/wp-content/uploads/2020/02/sakkari140220-640x426.jpg)
Η Μαρία Σάκκαρη έχασε εύκολα το πρώτο σετ (6-2), αλλά με μία εντυπωσιακή ανατροπή πήρε τα δύο επόμενα κόντρα στο Νο5 της παγκόσμιας κατάταξης, Μπελίντα Μπέντσιτς και προκρίθηκε στα ημιτελικά του St. Petersburg Ladies Trophy 2020.
- 14 Φεβρουαρίου 2020 17:38
Εντυπωσιακή εμφάνιση από τη Μαρία Σάκκαρη! Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια βρέθηκε πίσω με 1-0, αλλά με μία τρομερή ανατροπή, επικράτησε 2-1 σετ του Νο.5 της παγκόσμιας κατάταξης, Μπελίντα Μπέντσιτς και προκρίθηκε στα ημιτελικά του St. Petersburg Ladies Trophy 2020
Η Σάκκαρη, όπως αναφέρει το Sport24.gr, δεν μπήκε καλά στον αγώνα και “πλήρωσε” τα πολλά και αβίαστα λάθη της, με αποτέλεσμα η Μπέντιστς να ξεφύγει με 4-1 games και τελικά να πάρει το πρώτο σετ με 6-2. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια προσπάθησε να βγάλει αντίδραση, αλλά η Ελβετίδα είχε τις απαντήσεις και έφτασε με ευκολία στην κατάκτηση του πρώτου σετ.
Το δεύτερο σετ ήταν πιο ισορροπημένο. Η Μπέντσιτς έκανε break στο τρίτο game, αλλά η Σάκκαρη είχε την απάντηση, έκανε break στο… break και ισοφάρισε σε 2-2. Οι δύο αθλήτριες κρατούσαν τα σερβίς τους, αλλά στο 10ο game η Σάκκαρη εκμεταλλεύτηκε τα λάθη της Ελβετίδας και πήρε το δεύτερο σετ, ισοφαρίζοντας σε 1-1.
Η Σάκκαρη, με την ψυχολογία στα ύψη, συνέχισε εξαιρετικά και στο τρίτο σετ, έκανε μεγάλο break στο ένατο game και επικράτησε τελικά 6-3, στηριζόμενη στο σερβίς της! Στα ημιτελικά, η Ελληνίδα πρωταθλήτρια θα αντιμετωπίσει το Νο.25 της παγκόσμιας κατάταξης, Έλενα Ριμπάκινα.