ΑΕΚ Betsson – Μακάμπι Ραμάτ Γκαν 80-71: Nικηφόρα ευρωπαϊκή πρεμιέρα

Διαβάζεται σε 3'
EUROKINISSI

Η ΑΕΚ Betsson ξεκίνησε νικηφόρα τη νέα σεζόν στο BCL, καθώς νίκησε τη Μακάμπι Ραμάτ Γκαν στη Sunel Arena με 80-71, με τους Πρέντις Χαμπ και Χάντερ Χέιλ να μη σταματούν να σκοράρουν πίσω από τα 6μ75. Πολύτιμη συνεισφορά από τον Γκραντ Γκόλντεν.

Η ΑΕΚ Betsson άρχισε με το… δεξί τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις στην Ευρώπη, καθώς επικράτησε της Μακάμπι Ραμάτα Γκαν στη Sunel Arena (80-71), με “όπλο” την επίθεση στο πρώτο μέρος και την άμυνα στο δεύτερο.

Όπως γράφει το SPORT24, ασταμάτητοι σκόρερ πίσω από τα 6μ75 οι Πρέντις Χαμπ και Χάντερ Χέιλ, που έδιναν τις απαιτούμενες λύσεις όπου τους χρειαζόταν η ομάδα του Σάκοτα. Μεγάλο ματς και από τον Γκραντ Γκόλντεν σε πόντους και ριμπάουντ. Ντεμπούτο για ΡάιΚουαν Γκρέι.

Ο αγώνας

Η ΑΕΚ ξεκίνησε εξαιρετικά το παιχνίδι, τρέχοντας ένα σερί 7-0 με Χαμπ, Γκόλντεν και Νετζήπογλου. Η Μακάμπι Ραμάτ Γκαν ισορρόπησε και βρήκε σκορ με Γκάλινατ και ΜακΚόλουμ, με την πρώτη περίοδο να κλείνει, έχοντας την Ένωση προηγούμενη με 26-23. Ο ΡάιΚουαν Γκρέι έκανε το ντεμπούτο του με τα κιτρινόμαυρα, βρίσκοντας τους πρώτους του πόντους, την ώρα που οι Χαμπ και Γκόλντεν έδιναν λύσεις στο σκοράρισμα. Η Ένωση πατούσε πολύ καλά επιθετικά, ο Χέιλ ανέβασε στροφές και έκλεισε το πρώτο μέρος στο +5, έχοντας μερικά κενά διαστήματα στην άμυνα (47-42).

Στην τρίτη περίοδο οι κιτρινόμαυροι έσφιξαν την άμυνά τους, επιθετικά έβρισκαν σταθερά τη σύνδεσή τους με το καλάθι και έχτισαν διαφορά στις παρυφές των δέκα πόντων (59-50 στο 25′). Η ομάδα του Σάκοτα δέχθηκε μόλις 12 πόντους στην τρίτη περίοδο, την οποία έκλεισε στο +7 (61-54).

Στο ίδιο μοτίβο και στην τέταρτη περίοδο, η ΑΕΚ κράτησε χαμηλά τους Ισραηλινούς, έχοντας μία απόσταση ασφαλείας. Ο Στίβενς με καλάθι έριξε τη διαφορά στους τέσσερις (69-65), 2’45” πριν το φινάλε και ο Σάκοτα κάλεσε τάιμ άουτ. Οι οδηγίες του Σάκοτα είχαν άμεση επίδραση και με ένα σερί 4-0 η Ένωση ανέβηκε ξανά στο +8 (73-65). Τελικό σκορ 80-71.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λίζκα, Στράουμπε, Πρπα

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-23, 47-42, 61-54, 80-71

ΑΕΚ BETSSON (Σάκοτα): Γκρέι 6 (2 ριμπάουντ, 2 λάθη, 2 κλεψίματα), Χαμπ 28 (1/3 δίποντα, 7/12 τρίποντα, 5/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 λάθη, 3 κλεψίματα), Φλιώνης (3 ριμπάουντ), Μπράις 4 (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κουζμίνσκας 6 (0/4 τρίποντα, 2 ασίστ), Νετζήπογλου 4 (2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Αλίν , Κουζέλογλου 2 (4 ριμπάουντ), Γκόλντεν 14 (7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 λάθη) , Χέιλ 16 (1/3 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη)