Ασημένιος ο Κακουλάκης στα 3 χιλιόμετρα Knockout Sprint

Διαβάζεται σε 1'
KOE

Ο Βασίλης Κακουλάκης κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στα 3χλμ Knockout Sprint στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κολύμβησης Μαραθώνιας – Μεγάλων Αποστάσεων στο Αλγκέρο της Σαρδηνίας.

Ακόμη μια επιτυχία για την ελληνική κολύμβηση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κολύμβησης Μαραθώνιας – Μεγάλων Αποστάσεων (OWS) 2024 που διεξάγεται στο Αλγκέρο της Σαρδηνίας.

Όπως γράφει το SPORT24, ο Βασίλης Κακουλάκης, στην πρώτη του εμφάνιση σε μεγάλη διοργάνωση, κατέκτησε το Σάββατο (7/9) το ασημένιο μετάλλιο στο αγώνισμα των 3 χλμ Knockout Sprint.

Ο αθλητής του Ωρίωνα Ηρακλείου τερμάτισε σε 5:45.50 μένοντας πίσω από τον Ιάπωνα Κάϊτο Τσουχιμόρι που έκανε 5:54.10. Τρίτος ήταν ο Γάλλος Σαχά Βελί με 5:54.60.

Στο ίδιο αγώνισμα συμμετείχε ο Άγγελος Χριστοδούλου που τερμάτισε στη 12η θέση. Στον αγώνα 3χλμ Knockout sprint Νέων Γυναικών, η Γεωργία Μακρή έφτασε μέχρι τον τελικό, όπου κατέλαβε την 7η θέση στη γενική κατάταξη με επίδοση 6:15.70.