Euro 2020: Μεγάλη νίκη της Αγγλίας, απέκλεισε τη Γερμανία

O Ραχίμ Στέρλινγκ μετά το γκολ AP

Με δύο γκολ στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα, η Αγγλία λύγισε την αντίσταση της Γερμανίας στο Λονδίνο (2-0) και προκρίθηκε στους 8 του Euro 2020.

Καθ’ όλη τη διάρκεια του ματς φάνηκε ότι οι Αγγλοι ήθελαν περισσότερο αυτή τη νίκη, μπροστά στο κοινό τους. Το παιχνίδι ήταν βέβαια ντέρμπι, οι Γερμανοί όχι μόνο δεν παραδόθηκαν αλλά έχασαν και σημαντικές ευκαιρίες πριν καταφέρουν οι γηπεδούχοι να βρουν για πρώτη φορά το δρόμο προς τα δίχτυα.

Αυτό έγινε στο 75ο λεπτό και ενώ από τη σκέψη των παικτών των δύο ομάδων είχε αρχίσει να περνάει ήδη το ενδεχόμενο της παράτασης. Ο Στέρλινγκ όμως είχε διαφορετική άποψη και με κοντινή προβολή διαμόρφωσε το1-0 μέσα σε αποθέωση.

Euro 2020: Το 1-0 του Στέρλινγκ

Αφού ο Μίλερ δεν κατάφερε να ισοφαρίσει στο κραυγαλέο τετ-α-τετ του 81′ (η μπάλα έφυγε λίγο άουτ), η Αγγλία φρόντισε να “καθαρίσει” το ματς κάτι που κατόρθωσε στο 86′ με την κεφαλιά του Στέρλινγκ.

Euro 2020: Το 2-0 του Στέρλινγκ

ΑΓΓΛΙΑ: Πίκφορντ, Γουόκερ, Μαγκουάιρ, Στόουνς, Τρίπιερ, Ράις, Φίλιπς, Σο, Σακά (69′ Γκρίλις), Κέιν, Στέρλινγκ.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Νόιερ, Ρίντιγκερ, Χούμελς, Γκίντερ, Κίμιχ, Κρόος, Γκορέτσκα, Γκόζενς, Μίλερ, Χάβερτς, Βέρνερ (68′ Γκνάμπρι).