Μουντιάλ 2022, Γαλλία – Πολωνία: Ο Ζιρού έγραψε ιστορία και αφιέρωσε το γκολ στον Ανρί

Glomex

Κιλιάν Εμπαπέ και Ολιβιέ Ζιρού συνεργάστηκαν άψογα, με τον φορ της Μίλαν να κάνει ένα υπέροχο πλασέ και να ανοίγει το σκορ για τη Γαλλία στο 44', γράφοντας ιστορία, αφού πλέον είναι ο πρώτος σκόρερ των "τρικολόρ" με 52 γκολ.

Η Γαλλία πήρε το προβάδισμα στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους της αναμέτρησης με την Πολωνία στο Μουντιάλ, με τον Ολιβιέ Ζιρού να βρίσκει δίχτυα μετά την τεράστια ευκαιρία στο 29′.

Ο Εμπαπέ έβγαλε την κάθετη πάσα στον Ζιρού και ο φορ της Μίλαν έκανε υπέροχο πλασέ με το αριστερό από το ύψος του πέναλτι, στέλνοντας την μπάλα στην αριστερή γωνία της εστίας του Σέσνι για το 1-0 των “τρικολόρ”.

Όπως γράφει το SPORT24, με το γκολ αυτό του Ζιρού στο 44ο λεπτό, ο 36χρονος έγραψε ιστορία, καθώς έφτασε τα 52 γκολ με τους “μπλε” και ανέβηκε στην κορυφή των σκόρερ όλων των εποχών με την εθνική ομάδα.

Ξεπέρασε τον Ανρί , γι’ αυτό και πανηγύρισε το γκολ, το οποίο και του αφιέρωσε, σχηματίζοντας το αρχικό του ονόματός του (Τ).