ΠΑΟΚ – Πόρτο 89-70: Ο Δικέφαλος κυριάρχησε των Πορτογάλων και πανηγύρισε με τον κόσμο του

Διαβάζεται σε 3'
EUROKINISSI

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε 89-70 της Πόρτο για τη 2η αγωνιστική του FIBA Europe Cup και πανηγύρισε τη νίκη μπροστά στον κόσμο του για πρώτη φορά μετά από τις 27 Απριλίου.

Ο ΠΑΟΚ είχε τον κόσμο στο πλευρό του μετά από πέντε μήνες και οι ασπρόμαυροι φρόντισαν να κάνουν στους φιλάθλους τους το καλύτερο δώρο για την επιστροφή τους στο “σπίτι”.

Όπως γράφει το SPORT24, ο Δικέφαλος επικράτησε 89-70 της Πόρτο στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής των ομίλων του FIBA Europe Cup, στην πρώτη νίκη μπροστά στο κοινό του μετά από 172 ημέρες και τις 27 Απριλίου.

Ο Μάσιμο Καντσελιέρι είδε τους Φρανκ Μπάρτλεϊ (18 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ) και Τζέικομπ Φόρεστερ (15 πόντοι, 5 ριμπάουντ) να βρίσκονται σε εξαιρετική βραδιά, με τον Σαβάρ Ρέινολντς να πραγματοποιεί μεστή εμφάνιση με 14 πόντους, 3 ριμπάουντ και 9 ασίστ.

Για την Πόρτο ξεχώρισε ο Μαξ Λάντις με 17 πόντους, 4/10 τρίποντα και 4 ασίστ. Ο Τόνι Ντάγκλας σημείωσε 12 πόντους με 1/5 τρίποντα, 2 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Ο αγώνας

Ο ΠΑΟΚ δέχθηκε τους πρώτους πόντους του αγώνα (0-2, 1′), ωστόσο ο Δικέφαλος δεν πτοήθηκε και πήρε προβάδισμα οκτώ πόντων, τέσσερα λεπτά αργότερα με το τρίποντο και το κάρφωμα του Μπάρτλεϊ (14-6, 5′). Οι ασπρόμαυροι κατάφεραν να φύγουν ακόμα και στο +13 με τον (26-13, 9′), για να ολοκληρώσουν την πρώτη περίοδο με το υπέρ τους 26-18 (10′).

Η Πόρτο αντεπιτέθηκε και κατάφερε να μειώσει στο δίποντο (28-26, 12′), μόνο και μόνο και για να δει τον Παπαδάκη να διαμορφώνει το 43-30 με μεγάλο τρίποντο, πέντε λεπτά αργότερα (17′).

Οι ασπρόμαυροι έκλεισαν το ημίχρονο με το υπέρ τους +8 (46-39, 20′), με τους Πορτογάλους να έρχονται ξανά σε απόσταση αναπνοής στα μέσα της τρίτης περιόδου (54-53, 26′) με τρίποντο του Λάντις, ο οποίος έφερε σε ισορροπία το ματς δύο λεπτά μετά (58-58, 28′).

Με την αναμέτρηση να βρίσκεται σε τεντωμένο σχοινί, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να μπει στην τέταρτη περίοδο με προβάδισμα πέντε πόντων, χάρη στο τρίποντο του Κατσίβελη. Ο Άπσον με κάρφωμα επανέφερε τη διαφορά στο +7 για το σύνολο του Καντσελιέρι (71-64, 36′), με τον Μπάρτλεϊ να σκοράρει σε δύο βολές για το 73-64 (37′) του Δικεφάλου και να ανοίγει τον δρόμο για τη νίκη των γηπεδούχων. Ο Σέντρικ Χέντερσον κάρφωσε για να κλειδώσει την επιτυχημένη εντός έδρας πρεμιέρα του ΠΑΟΚ (87-70, 39′) στο Europe Cup.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μεστρέ, Χρούσα, Μαρέ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-18, 46-39, 68-63, 89-70

ΠΑΟΚ (Καντσελιέρι): Λέφας, Χέντερσον 12 (2/3 τρίποντα), Άπσον 7 (6 ριμπάουντ), Φόρεστερ 15 (6 ριμπάουντ), Ιατρίδης, Περσίδης 4, Κατσίβελης 8 (2/4 τρίποντα), Παπαδάκης 5 (1), Μπάρτλεϊ 18 (2/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μανθόπουλος, Ρέινολντς 14 (9 ασίστ), Κρούζερ 6

ΠΟΡΤΟ (Φερέιρα): Καρντόσο, Μαρμπλ 3, Γκερέρο, Ντελγκάδο 5, Λάντις 17 (4/10 τρίποντα), Κιέροζ 4, Γουόσπαν, Όμλιντ 14 (2/6 τρίποντα), Σίλβα 2, Γουίλιαμς 6 (8 ριμπάουντ), Ντάγκλας 12 (1/5 τρίποντα), Φέιν 7