Περιστέρι – Μούρθια 76-81: Το πάλεψε, αλλά δεν έφτανε

Διαβάζεται σε 2'
EUROKINISSI

Τη δεύτερη του ήττα στο BCL υπέστη το Περιστέρι, που έχασε με 81-76 από τη Μούρθια στο κλειστό Ανδρέας Παπανδρέου.

Εντός έδρας ήττα με 81-76 υπέστη το Περιστέρι από τη Μούρθια στο κλειστό Ανδρέας Παπανδρέου το βράδυ της Τρίτης (8/10) στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Basketball Champions League.

Όπως γράφει το SPORT24, η ομάδα του Γιώργου Λιμνιάτη βρέθηκε να κυνηγάει από την αρχή στο σκορ και ενώ κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια (58-58) στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου, δεν μπόρεσε να κάνει τελικά την ανατροπή και να πανηγυρίσει την πρώτη της ευρωπαϊκή νίκη.

Ο Τζάστιν Πάτον με 18 πόντους, 11 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 μπλοκ και 1 λάθος, όπως και ο Τζάρελ Έντι που έβαλε 17 πόντους με 5/7 τρίποντα ήταν οι δύο παίκτες που ξεχώρισαν για την ομάδα των δυτικών προαστίων.

Ο αγώνας

Τα 3/3 τρίποντα του Τζάρελ Έντι στην πρώτη περίοδο βοήθησαν το Περιστέρι να μείνει κοντά στο σκορ (22-24, 10′), όμως η Μούρθια βρέθηκε σε διψήφιο προβάδισμα (31-41) στο 17’36” και στο +7 (35-42) στο φινάλε του πρώτου μέρους, εκμεταλλευόμενη στο έπακρο τα λάθη των γηπεδούχων. Για την ακρίβεια, η ομάδα του Γιώργου Λιμνιάτη υπέπεσε σε 8 λάθη και έδωσε 13 πόντους στους Ισπανούς σε αυτό το διάστημα.

Το Περιστέρι έμεινε κοντά στο σκορ σε όλη την τρίτη περίοδο (55-58, 30′), ενώ ισοφάρισε (58-58) με τρίποντο του Χάρις στην πρώτη κατοχή του τέραρτου δεκαλέπτου. Χάκανσον και Κούρουτς έδωσαν εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του Σίτο Αλόνσο (61-67, 32’18”) και οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να διεκδικήσουν τελικά το αποτέλεσμα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ζουράποβιτς , Μάνιστε, Αουνκρότζερς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-24, 35-42, 55-58, 76-81